Tekla News rakennusalalle kevät 2011

Kevät 2011

Hyvä lukija

Rakennusalaa ravistellut taantuma alkaa Suomessa olla voiton puolella. Monet merkit viittaavat vilkkaampien aikojen olevan edessä. Asuntorakentaminen piti alaa pystyssä syvimmän taantuman ajan ja nyt alkaa tapahtua myös muilla sektoreilla. Tekla on tämän vuoden alussa julkistanut uutuuksia, joista koko rakennusala hyötyy. Uutiskirjeemme uusi nimi, Tekla News, vastaa entistä paremmin Teklan kattavaa tarjontaa. Rakennuksen tietomallinnus yhteistyöprosessina on taas askeleen lähempänä käytäntöä nyt, kun uusi Tekla BIMsight -sovellus on koko rakennusalan vapaasti ladattavissa ja jaettavissa Internetissä. Ja kuten joka vuosi, Teklan ekstranetissä on ladattavissa uusi, entistä ehompi Tekla Structures -versio.


 

 

Nyt on aika päivittää Tekla Structures 17:ään

Tekla Structuresin vuotuinen pääversio julkaistiin helmikuussa, ja se on ladattavissa Teklan ekstranetistä. Tekla Structures 17:ssä on entistä paremmat törmäystarkistus-, järjestely-, tarkastelu-, snapping-, kommentointi- ja projektinhallintatoiminnot (mukaan luettuna helppokäyttöinen Publish to Tekla BIMsight -komento), paremmin mukautettavat ja pidemmälle automatisoidut piirustukset sekä mallin osien ja objektien parempi visualisointi entistä monipuolisemman väripaletin avulla.Johtavien elementtiteollisuutta palvelevien ohjelmistojärjestelmien, kuten Unitechnikin, BVBS 2.0:n ja BETSYn, ja Tekla Structuresin yhtentoimivuutta on parannettu. Terästeollisuuden käytettävissä on entistä parempi DSTV-yhteys CNC-koneisiin. Lisäksi Tekla Structuresin versioon 17 sisältyvät uudet asennuskuvakkeet, joiden ansiosta ohjelmistoversiot on helpompi erottaa toisistaan, ja uudenlainen latausnäyttö, jotta voit tehdä muita asioita sillä aikaa, kun ohjelmisto asentuu tietokoneellesi.

– Tekla näyttää sitoutuneen tuotteensa kehitykseen ja viimeistelyyn ennen sen julkaisemista. Teklan kilpailijoille on haaste päästä samalle tasolle, sanoo version 17 beetatestaaja Tim Fox australialaisesta PDC Consultants –yhtiöstä.

Lisää beetatestaajien kommentteja ja videoita uusista ominaisuuksista on osoitteessa www.teklastructures.com

Lue uutinen Tekla Structures 17:stä Teklan Web-sivuilta

Katrin vinkit versioihin 16.1 ja 17.0 ovat luettavissa Teklan ekstranetissä

 

Projektiyhteistyötä Tekla BIMsightin avulla

Jos tietokoneellasi ei ole vielä Tekla BIMsight -sovellusta, muista, että voit ladata, asentaa ja välittää sen kollegoillesi Internetin kautta täysin ilmaiseksi. Tekla on julkaissut tämän ilmaissovelluksen edistääkseen tietomallinnukseen perustuvaa yhteistyötä ja projektinhallintaa.

Uudella sovelluksella projektiosapuolten on helppo yhdistää eri ohjelmilla luodut mallit ja ymmärtää toistensa suunnitelmat. Sovelluksella voi tarkistaa rakenteiden törmäyskohdat, kommentoida malleja ja merkitä niihin tarvittavat muutokset. Se on kätevä ja erittäin kustannustehokas apuväline rakennustiedon ylläpitämiseen ja viestimiseen niin projektin kokonaiskuvan kuin tärkeiden yksityiskohtienkin kannalta. Koko projektia voi tarkastella yhden havainnollisen 3D-yhdistelmämallin avulla

Uusimmat käyttäjäarviot näet seuraamalla #TeklaBIMsightia Twitterissä ja Facebookissa

Lataa sovellus ja tutustu sen Help Centeriin osoitteessa www.teklabimsight.com

Lue uutinen Tekla BIMsightista Teklan Web-sivuilta

 

Tekla Structures -laajennusosat

Tekla Structures 17:n julkaisun myötä Teklan ekstranetin Extensions-sivut on uusittu. Uusilta sivuilta on entistä helpompi ladata laajennusosia Tekla Structuresiin, koska sivuilla näkyvät nyt niiden laatuluokitukset, muokkauspäivämäärät, käyttäjäarviot sekä tarkat lataustiedot. Sivuilla on paljon ohjetiedostoja, videoita, kuvia ja mahdollisuus lisätä omia kommentteja sekä arvioita.Mitä laajennusosat ovat?

Extensions eli laajennusosat ovat sovelluksia, jotka on kehitetty Tekla Open API™ -ohjelmointirajapinnan avulla. Nämä sovellukset laajentavat Tekla Structuresin ominaisuuksia ja mahdollistavat Teklalle, asiakkaillemme ja kumppaneillemme ketterän tuotekehityksen. Laajennusosia ovat myös makrot, lisäsovellukset ja custom-komponentit, joita voidaan käyttää työtä tehostavien lisäominaisuuksien ja työkalujen kehittämiseen. Jokaiseen Tekla Structures -versioon sisältyy joitakin laajennusosia.

Laatuluokitus

Approved–tilassa oleva laajennusosa on Teklan sisäisessä laatutarkastuksessa todettu testauksen, koodin, käytettävyyden, nimeämisen, versioinnin, pakkauksen ja lokalisoinnin suhteen olevan kunnossa. Kaikki Teklan hyväksymät laajennusosat toimitetaan .msi-muodossa (Windows Installer) Tekla Structuresin versiosta 17.0 lähtien, ja niissä on VeriSign-allekirjoitus. Experimental-tilassa oleva laajennusosa on prototyyppi, jonka laatu ei välttämättä vastaa hyväksytyn laajennusosan laatua. Siitä saattaa puuttua esimerkiksi lokalisointimahdollisuus. Kokeellisia laajennuksia kehitetään usein kokeiltaessa ominaisuuksia, joita saatetaan myöhemmin lisätä Tekla Structuresiin.

 

Tekla saavutti Microsoftin Gold-kumppanuustason

Tekla on rakentanut ohjelmistoarkkitehtuuriaan Microsoftin teknologia-alustalle 1990-luvulta lähtien. Tekla on ollut Microsoftin kumppani vuodesta 2004, ja vuonna 2010 Teklasta tuli Microsoftin Gold Certified Partner.

– Nyt saamme Microsoftilta nopeammin ja helpommin tietoa kehitystyöstä, sillä meillä on oma yhteyshenkilö organisaatiossa, Teklan teknologiajohtaja Kim Nyberg kertoo. - Itsenäisenä ohjelmistotoimittajana voimme nyt reagoida mahdollisiin päivityksiin hyvissä ajoin ja toimittaa uutta teknologiaa loppukäyttäjillemme paljon aiempaa nopeammin. Gold-tason kumppanuuden myötä Tekla saa enemmän Microsoftin teknologiaan liittyvää näkyvyyttä, mikä aikanaan mahdollistaa suuremman panostuksen tuotekehitykseen, mikä taas tarkoittaa, että voimme tarjota nykyisille ja tuleville asiakkaillemme entistä parempia ohjelmistotuotteita.

– Tablet-pohjaiset ratkaisut saattavat olla yksi tulevaisuuden yhteistyökehityshankkeistamme Microsoftin kanssa, Nyberg kertoo. – Olemme jo nyt kehittäneet joitakin sellaisia mobiiliratkaisuja infra- ja energia-alan asiakkaillemme, joita voidaan käyttää myös rakennusalan ratkaisujen luomiseen ja tuotteistamiseen. Tähän kehitystyöhön tarvittavat välineet ovat samat, joita olemme menestyksellä käyttäneet jo olemassa olevien kevyt- ja verkkosovellusten luomiseen. Kyse ei ole pelkästään koodin, vaan myös ideoiden jakamisesta.

Lisätietoja sertifioiduista kumppanuuksista on Microsoftin Partner Network –sivuilla

 

Tekninen käyttäjäpäivä
Kevään kohokohta, tekninen käyttäjäpäivä, keräsi ennätysyleisön. Espoon Keilaniemessä tutustuttiin Tekla Structures 17:n sisältöön, opittiin kollegoilta, tavattiin Teklalaisia ja kysyttiin hankalia kysymyksiä.

Lue lisää


   

Q-projekti


Tämän vuoden ensimmäinen Q-projekti on Kauppakeskus Karisman pysäköintirakennus Lahdessa. Kohteessa oli kerrankin riittävästi aikaa tehdä elementtisuunnittelu valmiiksi ennen asennusten alkamista.

Lue lisää Q-projektista


   

Referenssinä Helsingin Gramofoni


Helsingin Länsi-Pasilaan valmistuva asuinkerrostalo As Oy Helsingin Gramofoni on niittänyt mainetta ja kunniaa ensin voittamalla Suomen mallikilpailun ja saalistamalla erikoismaininnan Tekla Global BIM -awards kisassa. Hanke toteutetaan täysiverisenä tietomalliprojekina alusta loppuun.

Lue lisää Teklan käytöstä Helsingin Gramofoni -projektissa
   

Rakennuksen tietomallinnus Yhdysvalloissa

Teklan Yhdysvaltain tiimi vieraili äskettäin Associated General Contractors of American (AGC:n ) BIMForum-tapahtumassa Kalifornian San Diegossa. AGC-yhdistyksen jäsenet jakavat kokemuksiaan ja toteuttavat tavoitteitaan verkkofoorumien ja käytännönläheisten konferenssien avulla. Vaikka BIMForum toimii yhtenäisenä ryhmänä, jonka puheenjohtajana on Tocci Building Corporationin John Tocci, foorumi on perustanut alafoorumeja, jotka käsittelevät erillisiä sektoreita ja aihealueita. Nämä alafoorumit tekevät yhteistyötä toistensa ja alan järjestöjen kanssa edistääkseen rakennuksen tietomallinnuksen käyttöönottoa Yhdysvalloissa.

Lisätietoja tapahtumasta AECbytesissa

Valokuvia tapahtumasta Teklan Pohjois-Amerikan Facebook-sivulla

Tilaisuuden esitykset ovat saatavilla AGC:n verkkosivustolta
 

Tekla oli tammikuussa mukana World of Concrete -tapahtumassa Las Vegasissa, missä ensimmäisen kerran esiteltiin Tekla BIMsight -sovellus alan ihmisille. World of Conrete -tapahtuma pitää betoni- ja pääurakoitsijat, muurarit, arkkitehdit, insinöörit ja monet muut ammattilaiset sekä opiskelijat ajan tasalla betonialasta ja siihen liittyvästä tekniikasta. Rakennuksen tietomallinnus ei ole toimintatapana vielä yleinen betonialalla. Taantuma on vienyt monet rakennusyritykset hautaan, mutta jäljelle jääneillä näyttää menevän paremmin kuin muutaman viime vuoden aikana. Vaikka tietomallinnuksen tunnettuus alalla on vähäistä, siihen suhtaudutaan lisääntyneen tiedon myötä erittäin myönteisesti.

Katso Teklan video tilaisuudesta YouTubesta

 

Terveiset Ecobuild-tapahtumasta Lontoosta

Tekla oli kumppani- ja asiakasyritystensä kanssa mukana Ecobuild-tapahtumassa Lontoossa 1.-3.3. esittelemässä, miten tietomallinnus tehostaa rakentamista ja tukee siten kestävää kehitystä. Ecobuild on rakennusalan suurin tapahtuma Isossa-Britanniassa. Tämänvuotinen tapahtuma oli kaikkien aikojen suurin Ecobuild ja ensimmäinen, joka pidettiin Lontoon ExCeL-keskuksessa. Korjausrakentaminen ja vähähiilinen yhteiskunta olivat keskeisiä tapahtumassa käsiteltyjä kysymyksiä.
– Maailman hiilidioksidipäästöistä 44 prosenttia tulee rakennetusta ympäristöstä, joten sillä, miten rakennamme ja käytämme rakennuksia, on todella merkitystä, sanoi Ison-Britannian entinen rakennusministeri ja Strategic Forum for Construction –yhdistyksen puheenjohtaja Nick Raynsford rakentamisen tulevaisuutta koskevassa puheessaan. – Insinöörien on pidettävä suurempaa ääntä; planeettamme tarvitsee meitä menestyäkseen, Jacobs Groupin ympäristöosaston johtaja ja Construction Industry Council -järjestön puheenjohtaja Gordon Masterton sanoi. Hän piti integroituja tiimejä, yhteistä koulutusta ja rakennuksen tietomallinnusta tärkeinä asioina vähähiiliselle ja hiilettömälle uudis- ja korjausrakentamiselle.

Monet Ecobuild-tapahtuman keskustelut liittyivät Lontoon rakennettuun ympäristöön. – Tekla on merkittävässä osassa Lontoon infrastruktuurin kehittämisessä, sillä Teklan ohjelmistoja on käytetty ja käytetään parhaillaankin vaikuttavimpien rakennusten, kuten ”Gherkinin” ja ”Shardin” , haastavimpien osien mallintamisessa, Teklan Ison-Britannian toimiston toimitusjohtaja Andrew Bellerby kertoi.

– Olemme havainneet asiakkaidemme keskuudessa kasvavaa kiinnostusta 4D-visualisoinnin käyttöön rakennusprojektien hallinnassa, niin ikään Ecobuild-tapahtumaan osallistunut Asta Developmentin toimitusjohtaja Paul Bamforth kertoi. Tekla ilmoitti vastikään kumppanuudesta Astan kanssa tämän Powerproject-ohjelmiston ja Tekla Structuresin yhteentoimivuuden kehittämistä varten. Muita Ecobuild-tapahtumaan osallistuneita Teklan kumppaneita tai asiakkaita olivat muun muassa Arup, Georgia Tech, ArcelorMittal, Ruukki, Peikko ja B&K Structures.

 

Tietomallinnuksesta puhutaan verkossa

Jos vielä mietit, mistä rakennuksen tietomallinnuksessa tai BIMissä oikein on kyse, verkossa on satoja keskusteluryhmiä ja blogeja, joissa voi esittää kysymyksiä ja mielipiteitä. Seuraatko niitä, ja jos seuraat, niin mitkä ovat suosikkejasi? Jos tiedät jonkin hyvän sivuston, jota ei ole tässä luettelossa, kerro meille!

http://tietomalli.blogspot.com/
http://www.bimsightblog.com/
http://bimx.blogspot.com/
http://bimchat.com.au/?p=22
http://cad-vs-bim.blogspot.com/
http://bimjournal.com/
http://nbsbrightsparks.wordpress.com/
http://www.bdonline.co.uk/what-price-bim?/5013097.blog
http://jasongrant.squarespace.com/jason-grant-blog/2011/1/31/bim-is-so-last-year.html
http://bimandintegrateddesign.com/
-> Katso lisää hyviä linkkejä tämän blogin Blogroll-kohdasta!